
Slothoven krijgt ‘zwaaitegels’: ‘groeten is een kleine moeite, met groot plezier’
NieuwsBERGAMBACHT • Contact met elkaar maken kan op vele manieren. Eén daarvan is even de hand opsteken naar een ander. Om die verbinding te leggen plaatst zorgcentrum Slothoven in Bergambacht drie ‘zwaaitegels’ ter hoogte van de centrale woonkamers.
Op zaterdag 16 maart -tijdens NL Doet!- worden de kleurige tegels officieel onthuld tijdens een feestelijk samenzijn voor de buurt.
“Dat gaat om 11.30 uur gebeuren door Thijs van Noordenne (een jonge wijkbewoner) en mevrouw Van Oostrom, de langst wonende bewoner van Slothoven”, vertelt Didi Snoei, welzijnscoördinator van Slothoven. “Van 10.30 tot 11.30 uur is de buurt welkom om een kopje koffie te komen drinken.”
Primeur voor de Krimpenerwaard
De zwaaitegels die bij Slothoven worden geplaatst zijn een primeur voor de Krimpenerwaard. Landelijk liggen er inmiddels ruim zevenhonderd.
“Ze dienen ter verbinding tussen de mensen die langs Slothoven lopen en onze bewoners,” vertelt Didi Snoei. “Dat vinden we belangrijk, want we leven met elkaar in deze buurt. Vóór corona zochten we als verpleeghuis al volop naar die verbinding. In onze buurt wonen veelal gezinnen met jonge kinderen. Het is mooi en goed om met hen contact te leggen. De zwaaitegels kunnen daarbij helpen.”
Buurtbankje als ontmoetingsplek
“Klopt als een bus,” zegt Monique Scheer, buurtbewoonster en één van de mensen achter het ‘buurtbankje’ in de wijk.
“Een buurtbankje vormt een laagdrempelige en gezellige ontmoetingsplek voor iedereen uit deze buurt,” vertelt ze. “Eén keer per maand koppelen we er een activiteit aan vast en schenken we koffie en thee. Daar komen – zeker bij goed weer- aardig wat mensen op af van alle leeftijden. Het is mooi om op die manier mensen met elkaar in contact te laten komen. Voor de zwaaitegels geldt hetzelfde. In Slothoven wonen veel mensen met dementie. Als je langs het verpleeghuis loopt zit er altijd wel iemand bij het raam. Groeten is dan een kleine moeite, die wederzijds plezier oplevert.”
Dementie steeds meer onderdeel samenleving
“Je ziet dat dementie steeds meer een onderdeel wordt van onze samenleving,” weet Didi Snoei. “En er zijn uiteraard verschillende gradaties in. Wij vinden het belangrijk dat mensen met dementie zoveel mogelijk deel blijven uit maken van de maatschappij en er op uit moeten kunnen trekken voor een wandeling of wat dan ook. In een aantal gevallen onder begeleiding, soms ook gewoon alleen. Door elkaar te leren herkennen creëer je verbinding. Buurtbankjes helpen daarbij. De zwaaitegels zeker ook. Daarom zijn we er zo enthousiast over.”
Jan Timmer





















