
Roel Kammer (78) neemt nu écht afscheid als docent ‘Lesgeven hield me jong’
NieuwsSleeuwijk - Slingers, confetti en een zelf gecomponeerd lied hadden twee havoklassen voor Roel Kammer in petto. Om hem daar op zijn laatste lesdag echt mee te kunnen verrassen werd de hulp van de directie en de roostermaker ingeroepen. Kammer was overrompeld en ontroerd: “Dan blijk je in een jaar tijd toch iets opgebouwd te hebben met leerlingen.”
Drie jaar lang maakte hij leerlingen op het Altena College wegwijs in de scheikunde. Dat was echter niet waar het Roel Kammer om ging: “Natuurlijk, ik geef een vak, maar waar het om gaat zijn de leerlingen zelf. Stille muizen zien opbloeien. Een ‘ikke, ikke ikke’ proberen te keren. Onderkennen als er iets met een leerling is en daar wat mee doen. Lesgeven gaf mij heel veel vreugde en hield me jong.”
Solliciteren
Formeel ging Kammer in 2011 met pensioen. Al na vier maanden werd hij echter gevraagd iemand te vervangen op zijn oude school, de Oudehoven. Hij werkte halftime en dat beviel ontzettend goed. Na anderhalf jaar in Gorinchem stuurde Kammer daarom brieven naar vijfentwintig scholen in de regio.
Vroeger waren leerlingen nieuwsgieriger
Dat leidde tot een invalbaan op het Willem van Oranje College die uiteindelijk negen jaar duurde. In 2022 schreef Roel Kammer opnieuw vele scholen in de regio aan. Hij kwam terecht op het Altena College, werd de collega van een aantal oud-leerlingen en kon zelfs zijn kleindochter les gaan geven.
In de ogen van Kammer zijn de leerlingen, in de 52 jaar dat hij voor de klas stond, niet veel veranderd. Wel ziet hij dat ze minder geloof in eigen kunnen hebben gekregen en dat het meer moeite kost om dingen bij hen wakker te maken: “Vroeger waren leerlingen nieuwsgieriger. Misschien ook logisch. Hun wereld was toen veel kleiner.”
Samenvattingen
Roel Kammer hoopt herinnerd te worden als een docent die niet al te streng was, maar er ondertussen alles aan deed om de leerlingen goede resultaten te laten behalen.
Van ieder hoofdstuk maakte hij een samenvatting en een PowerPointpresentatie met daarin de nodige humor. En omdat de huidige leerlingen van havo 4 het in de examenklas zonder hem moeten doen laat hij hen een samenvatting van de stof na en een reeks examentips.
Kammer: “Ik laat hen in de steek nu ik wegga. Maar bij hun diploma-uitreiking zal ik er weer zijn. Dat heb ik beloofd.”
Ontwikkelen
Kammer bracht zijn leerlingen zoveel mogelijk kennis van de chemie bij. Het ging hem echter vooral om wat daar achter stak: het leren formuleren, kritisch kunnen denken, het versterken van het analytisch vermogen, een voorbeeld zijn voor anderen, verdraagzaamheid en nog veel meer.
Iedere les nam hij even de tijd om met zijn klas te praten over één van de vele vragen uit zijn zogeheten ‘jaardocument’: Wat staat er op je bucketlist? Wat doe je thuis het liefst? Welke herinnering heb je aan de coronapandemie? Hoeveel uur per dag zit je op je mobiel? Werd het een keer ‘vergeten’ dan was er steevast een leerling die riep: “Meneer het jaardocument nog.”
Kammer zal de omgang met de leerlingen missen; het zoeken naar oplossingen voor hun problemen en het bijdragen aan hun ontwikkeling tot stralende mensen. Daartegenover staan wel tien redenen om nu toch te stoppen als docent, zoals de energie die hij toch wat begint te missen en de snelle digitale ontwikkelingen die maken dat hij regelmatig de hulp van leerlingen nodig had.
Boekje
Het wordt tijd voor het weekje Griekenland dat hij nog nooit gedaan heeft en voor het opruimen van zijn huis. Ook hoopt Roel Kammer weer te gaan tekenen en schilderen. Maar eerst worden nog experimentenboekjes voor de bovenbouw van de basisscholen afgemaakt.
Kammer: “Binnen drie hoofdthema’s komen allerlei proefjes langs die verwondering moeten opwekken. Hiermee hoop ik interesse te wekken voor vindingen en vondsten in de scheikunde.”
Corine Verweij






















