
Vanaf 1 mei geldt een negatief zwemadvies voor de Biesbosch: dit is waarom
NieuwsAltena - Zwemmen in de Brabantse Biesbosch wordt vanaf 1 mei sterk afgeraden. Op alle zeven zwemlocaties geldt vanaf die datum een negatief zwemadvies. Zwemmen mag nog steeds, maar gebeurt op eigen risico. De waarschuwing is afgegeven omdat zwemmers en boten zich op dezelfde plekken bevinden, wat gevaarlijke situaties oplevert.
De waterkwaliteit is goed, maar de veiligheid laat te wensen over. Er zijn geen afgebakende zones voor zwemmers, waardoor er kans is op botsingen met boten of andere watergebruikers zoals suppers en kanoërs.
De Omgevingsdienst Zuidoost-Brabant (ODZOB) heeft daarom besloten een negatief zwemadvies in te stellen voor het zwemseizoen van 2025.
Nieuwe regels
Deze maatregel hangt samen met nieuwe regels. Sinds januari 2024 geldt de Omgevingswet. Die wet regelt onder meer wie verantwoordelijk is voor de veiligheid op zwemlocaties. Voor de Biesbosch betekent dat dat niet langer de provincie, maar de gemeenten Altena en Drimmelen verantwoordelijk zijn.
Tegelijk zijn de veiligheidseisen aangescherpt. Daardoor moet er nu strenger worden gekeken naar de situatie ter plekke, ook al is er feitelijk niets veranderd aan de inrichting van de zwemlocaties.
Werken aan een oplossing
De zeven zwemplekken zijn eigendom van Staatsbosbeheer. De gemeenten moeten daarom ook met deze organisatie afspraken maken over mogelijke aanpassingen, zoals het aanleggen van veilige zwemzones.
De verwachting is dat het negatieve zwemadvies het hele zwemseizoen blijft gelden. Ondertussen werken de provincie Noord-Brabant, Altena, Drimmelen en Staatsbosbeheer aan een oplossing.
Bezoekers worden onder andere via borden geïnformeerd over het negatieve zwemadvies. Zwemmen is dus niet verboden, maar mensen worden nadrukkelijk gewaarschuwd voor de risico’s.






















