Afbeelding
Foto: UWV

Mbo’ers in arbeidsregio Gorinchem maken goede kans op werk, maar studiekeuze sluit niet altijd aan

Zakelijk

Gorinchem/Alblasserwaard - De arbeidsmarktregio Gorinchem telt meer jongeren in de WW dan een jaar geleden, maar de baankansen voor mbo-gediplomeerden blijven goed. In 89% van de mbo-opleidingen scoort de baankans een 7 of hoger. Dat meldt het UWV in haar periodiek rapport.

In 2025 stroomden 284 jongeren in de regio Gorinchem de WW in. Dat zijn er 36 meer dan in 2024, een stijging van 15 procent. De toename hangt samen met de positie van jongeren op de arbeidsmarkt: zij werken relatief vaak in sectoren met tijdelijke contracten, zoals de horeca en detailhandel, en zijn daardoor gevoeliger voor economische schommelingen.

Toch blijft de arbeidsmarkt in de regio krap. Veel werkgevers hebben moeite om personeel te vinden, waardoor jongeren doorgaans snel weer aan het werk komen. Het werkloosheidspercentage onder jongeren in Gorinchem ligt al jaren iets onder het landelijk gemiddelde.

Zeven op de tien: prima score

Ondanks de stijgende WW-instroom zijn de vooruitzichten voor mbo-studenten gunstig. In de regio heeft 89% van de mbo-opleidingen een baankans van 7 of hoger op een schaal van 1 tot 10. Die score geeft de verhouding weer tussen het aantal afgestudeerden dat werk zoekt en het aantal beschikbare vacatures voor schoolverlaters. Vooral in techniek, zorg, zakelijke dienstverlening en handel is de vraag naar mbo’ers groot.

In het schooljaar 2025/2026 staan in de regio Gorinchem ongeveer 920 jongeren ingeschreven voor een mbo-opleiding. Dat aantal daalde de afgelopen vijf jaar met zo’n 9 procent, vooral door demografische krimp: er zijn simpelweg minder jongeren.

Vergrijzing creëert nieuwe vacatures

De krapte neemt de komende jaren licht af. Tot 2030 daalt het aantal mbo-vacatures voor recent gediplomeerden naar verwachting met 8 procent, terwijl het aantal mbo-gediplomeerden met 4 procent krimpt. Toch blijft de vraag naar praktisch opgeleide vakmensen groot, omdat door vergrijzing veel werknemers de arbeidsmarkt verlaten en moeten worden vervangen.

Er zijn wel verschillen per studierichting. In de techniek- en procesindustrie neemt het aantal gediplomeerden af terwijl de vacatures stabiel blijven. Dat is gunstig dus. In toerisme en recreatie is het omgekeerd: meer gediplomeerden, minder vacatures. De tekorten in zorg, techniek en onderwijs houden het langst aan.

Diploma vergroot kansen

Een startkwalificatie, minimaal een mbo-2- of havo/vwo-diploma, vergroot de kansen op de arbeidsmarkt aanzienlijk. Jongeren zonder diploma hebben een grotere kans op werkloosheid en minder stabiele banen. Toch zijn er ook voor hen mogelijkheden, benadrukt arbeidsmarktadviseur Van Cranenbroek van UWV Gorinchem.

"De kansen op werk blijven goed voor mbo-gediplomeerden in de regio Gorinchem. Zeker in sectoren waar veel vraag is naar praktisch opgeleide vakmensen, zoals techniek en zorg. Zelfs zonder startkwalificatie zijn er mogelijkheden. Deze jongeren kunnen certificaten of een praktijkverklaring halen, wat een goed startpunt is voor vervolgstappen in hun carrière. Verder kunnen leerwerktrajecten perspectief bieden op een baan en verdere ontwikkeling. Bij Werkcentrum Gorinchem kunnen jongeren terecht voor meer informatie en advies over de mogelijkheden."

Er is echter wel een mismatch: de studiekeuze van jongeren sluit niet altijd aan op de sectoren waar de tekorten het grootst zijn. Dat vraagt om betere aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt, aldus het rapport.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Het terrein van vv Nieuw-Lekkerland.
Nieuws 6 uur geleden
Molenpop maakt zich op voor jubileumeditie: dorp leeft toe naar 10 jaar festival
Afbeelding
112 7 uur geleden
Voorbijgangers treffen zwaargewonde fietser aan in Sliedrecht
Ook de MMT werd ingezet.
112 8 uur geleden
Traumahelikopter naar De Blommendaal in Meerkerk na auto te water; vrouw bevrijd
Fred Pruim, voorzitter van tennisvereniging TV Streveland.
Sport 9 uur geleden
Streefkerkse tennisvereniging viert zilveren jubileum: ‘In vijftig jaar is TV Streveland écht onderdeel van het dorp geworden’

Advertenties uit de krant

Een AI-foto van de ondertekening van de Onafhankelijkheidsverklaring.
Nieuws 10 uur geleden
Make Ottoland Great Again: Ottoland viert eerste Onafhankelijkheidsdag
Afbeelding
Nieuws 20 uur geleden
A15 bij knooppunt Gorinchem afgesloten na omhoog gekomen asfalt
Charlotte van de Graaf met de Bram Blonk Bokaal.
Sport 26 jun, 14:27
Charlotte van de Graaf wint Bram Blonk Bokaal voor tweede keer bij clubkampioenschappen WIK Gym
Gynaecoloog Rob Mooij in het Beatrixziekenhuis.
Nieuws 26 jun, 14:24
Beatrixziekenhuis behandelt vrouwen met endometriose: ‘Negen van de tien patiënten kunnen wij hier goed helpen’
De lancering van de Molenlandse cultuurprijs.
Nieuws 26 jun, 14:17
Gemeente Molenlanden zoekt culturele helden: nomineer je favoriet voor nieuwe cultuurprijs

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen