Jan Brouwer met achter hem de stellages waar de zonnepanelen op komen.
Jan Brouwer met achter hem de stellages waar de zonnepanelen op komen. Foto: Nico van Ganzewinkel

Zon op Fruit combineert perenteelt met zonne-energie in Schoonrewoerd; inwoners kunnen meedoen

Nieuws

Schoonrewoerd – Een boomgaard vol stoofperen met daarboven zonnepanelen: het klinkt misschien ongebruikelijk, maar in Schoonrewoerd wordt het werkelijkheid. Onder de naam Zon op Fruit ontstaat hier een bijzonder project waarin fruitteelt en duurzame energie hand in hand gaan.

Het idee voor Zon op Fruit ontstond toen fruitteler Jan Brouwer in 2022 na begon te denken over manieren om zijn oogst te beschermen. Die heeft namelijk geregeld te lijden onder hagel en/of te veel of juist te weinig water of zon. Het leidde al eens tot het verlies van miljoenen peren.

Ontstaan van het plan

Tijdens het plukken van de oogst van dat jaar wordt hij geholpen door Klaas Kuil van Energie Coöperatie Molenlanden, dat in de Alblasserwaard al diverse duurzaamheidsprojecten heeft opgezet met zonnepanalen in de hoofdrol. De twee zien kansen om fruitteelt te combineren met zonne-energie en het plan om op de boomgaard aan de Kerkweg in Schoonrewoerd zonnepanelen te plaatsen boven een nieuwe aanplant stoofperen is geboren.

Waarom stoofperen?

De keuze voor stoofperen is bewust: deze peren hebben minder zonlicht nodig dan handperen. De zonnepanelen, die ongeveer 30 procent van het zonlicht doorlaten, zorgen dus niet voor problemen in de groei. Tegelijk leveren ze een grote hoeveelheid duurzame stroom. In totaal wordt 2 hectare met perenbomen voorzien van zonnepanelen. Alle benodigde vergunningen hiervoor zijn inmiddels verkregen.

Behalve de opwekking van duurzame energie biedt de constructie dus ook voordelen voor de teelt zelf. De panelen beschermen de bomen tegen hagel en extreme hitte en maken hagelnetten overbodig. Ook helpen ze om nachtvorst te beperken.

“We gebruiken dezelfde grond twee keer: één keer voor fruit en één keer voor stroom” aldus de initiatiefnemers.

Meedoen als inwoner

Zon op Fruit is een coöperatief project. “Dat betekent dat inwoners van de regio kunnen meedoen door te investeren. Deelname gebeurt via certificaten van 250 euro per stuk. Daarmee wordt men mede-eigenaar van de installatie en ontvangt men een jaarlijks rendement.”

“Dankzij de SCE-subsidie die voor vijftien jaar is toegekend, krijgt de coöperatie een vaste vergoeding per opgewekte kilowattuur. Het verwachte rendement is ruim vijf procent per jaar”, verduidelijkt Ad de Jong, bestuurslid van Zon op Fruit.

Inmiddels heeft Energiecoöperatie Zon op Fruit 80 leden die bij elkaar 40 procent van het totale aantal certificaten (iets meer dan 2500) hebben gekocht. Ook is het mogelijk om ‘Vriend van Zon op Fruit’ te worden. Door eenmalig 25 euro te betalen worden Vrienden op de hoogte gehouden van het project en mogen ze meepraten.

Bijeenkomst in Leerdam

Op donderdag 6 november houdt Zon op Fruit in wijkgebouw Maranatha in Leerdam van 20:00 uur tot 21:30 uur een informatiebijeenkomst waar geïnteresseerden meer te weten kunnen komen over het project.

Tijdens eerdere bijeenkomsten bleken mensen vooral praktische vragen te hebben over bijvoorbeeld de netcongestie. “Mensen vroegen zich af of er wel voldoende ruimte is op het net, maar daar hoeft men niet bang voor te zijn, daar heeft Stedin voor gezorgd.”

Wie al voor 6 november meer wil weten kan terecht op de website www.zonopfruit.nl.

Gertjan den Ouden

Redactiecoördinator Het Kontakt-Vijfheerenlanden en webmaster Regio-Voetbal

Laatste nieuws

Afbeelding
Nieuws 3 uur geleden
Truckshow Molenlanden gaat niet door: weersverwachting te ongunstig
Maarten van der Weijden tijdens de overhandiging van de cheque.
Nieuws 11 uur geleden
Maarten Van der Weijden heeft ruim €704.000 bij elkaar gezwommen voor onderzoek naar kinderkanker
De tunnel onder De Noord.
Nieuws 14 uur geleden
Noordtunnel (A15) dicht van zaterdagavond tot zondagochtend
Timmerdorp in de feestweek van Hoogblokland.
met korte video 15 uur geleden
In Hoogblokland timmeren ze er in de feestweek lustig op los

Advertenties uit de krant

Hulpdiensten bij het ongeval.
update 25 aug, 16:47
Vrouw uit Streefkerk overleden bij aanrijding op Middenpolderweg in Streefkerk
Waterspektakel tijdens de Tentweek in Bleskensgraaf.
met korte video 25 aug, 16:45
Waterspektakel in Tentweek Bleskensgraaf
Afbeelding
112 24 aug, 18:34
Ongeval met meerdere voertuigen in de Noordtunnel: lange files in de omgeving
Echtpaar Mouthaan met burgemeester Segers.
Nieuws 24 aug, 17:02
Echtpaar Mouthaan uit Wijngaarden viert zestigjarig huwelijk
Afbeelding
Nieuws 24 aug, 12:27
Truckshow Molenlanden op vrijdag 28 augustus: het grootste showtruckevenement van de regio

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen