met video

Raadsbrede steun voor miljoenen nieuwe Brede School Groot-Ammers (maar wel met de vraag: ‘Kunnen we het betalen?’)

Nieuws 4.222 keer gelezen

GROOT-AMMERS • Kan Molenlanden én de nieuwe Brede School in Groot-Ammers én de nieuwbouw van andere scholen betalen? De raad maakt zich er zorgen over.

Ruim 14 miljoen euro uittrekken voor een nieuw thuis voor de Ammerse basisscholen Eben-Haëzer, Rehoboth, De Ammers en het kinderdagverblijf van Wasko: de gemeenteraad wil die investering best doen. Dat bleek dinsdag tijdens de commissievergadering. 

Het belang van goede huisvesting van het basisonderwijs voor de leefbaarheid en de meerwaarde van het concept van de Brede School ging regelmatig over tafel. “En een groot compliment voor de Ammerse basisscholen, die hierin samen op willen trekken. Dat horen we ook wel eens anders”, vulde Ferry van der Koelen (Progressief Molenlanden) aan. 

Leerlingen basisscholen pleiten voor nieuwe Brede School
Om de Molenlandse raad een duw in de rug te geven, spraken ook Renske de Jong, directeur van Rehoboth en Eben-Haëzer, en leerlingen van de basisscholen in. Zij somden allerlei redenen op waarom een nieuwe Brede School een goed idee is.

“De kinderen van de verschillende scholen kunnen elkaar dan beter leren kennen”, noemde één van hen. Een tweede vulde aan: “We kunnen spullen met elkaar delen.” En: “We kunnen lopend naar de gymzaal in plaats van op de fiets.” Een van hen noemde ook de kans om meer vrienden te maken. Renske de Jong: “Dat ontroerde mij. Onlangs was er een leerling die hier moeite mee heeft. Met een Brede School is er een groter netwerk om dat mogelijk te maken.”

Zij benadrukte daarnaast het voordeel van het plan om het schoolplein aan de ‘weilandkant’ van het nieuwe schoolgebouw te situeren. “Z gaat het geluid niet richting de omwonenden. Ook vinden wij het heel belangrijk dat de gemeente de omwonenden goed meenemen in het proces om de Brede School te realiseren.”

Gevoel van ongemak

Maar even raadsbreed was het gevoel van ongemak. In het voorstel van burgemeester en wethouders om de miljoenen hiervoor uit te trekken, staat namelijk ook dat Molenlanden het geld er eigenlijk niet voor heeft. Op andere uitgaven bezuinigen is daarom een harde voorwaarde.

En blijft het bij de ongeveer 14 miljoen euro? Van der Koelen: “Ik leid uit uw voorstel af dat de kans op overschrijdingen zeer klein is. Kunnen we dit budget dan niet als maximum hanteren? Wij hebben te vaak gezien dat er later in zo’n project toch meer geld bij moet.”

Nog eens dertien basisscholen renovatie of nieuwbouw

Daarbij heeft de gemeente het ambitieuze plan om voor 61 miljoen euro tot 2040 nog dertien basisscholen te renoveren of te voorzien van een nieuw onderkomen. Hoe dat op te lossen? 

Namens Doe mee! stelde Joke van de Graaf dat bezuinigen niet ten koste mag gaan van andere voorzieningen in Molenlanden. “Het vraagt creativiteit en wijsheid om een goede afweging te maken. Wij zien kansen in het verhuur van de ruimtes in de nieuwe Brede School in de weekenden en de avonden.”

‘Enorme aarzeling’

Een suggestie waar wethouder Harmen Akkerman niet meteen warm voor liep. “Ik voel een enorme aarzeling om de schoolbesturen te vragen om beloftes voor eventuele inkomsten. Zij, en niet wij, zijn straks eigenaar van het gebouw.” 

Van meerdere partijen kwam de vraag waarom de opbrengsten van de vertreklocaties van de drie basisscholen niet meegenomen waren om de kosten te dempen. Wethouder Akkerman gaf aan dat hij wat dat betreft de handen vrij wilde houden. “Ik raad het af om de waarde van deze locaties te gebruiken als dekking voor de investering. Bij elke locatie moeten we kijken wat de beste nieuwe bestemming is en dat zou wel eens een bestemming kunnen zijn die minder geld oplevert.”

Nieuwe auto

Daar speelt nog een ander argument in mee. Om een vergelijking te maken: met een erfenis een nieuwe auto kopen is makkelijk, maar over tien jaar weer een zelfde soort nieuwe auto kopen is een stuk lastiger, omdat je het geld dan niet meer hebt. 

Wethouder Akkerman wilde wat betreft het nieuwe schoolgebouw in Groot-Ammers ervoor waken dat na de afschrijvingstermijn van 50 jaar het gemeentebestuur dan tot de conclusie komt nieuwbouw of renovatie niet te kunnen betalen.

‘Dik spaarbankboekje’

Dat gold ook voor de suggestie van onder meer Doe mee! en VVD om het ‘spaargeld’ van de gemeente voor de nieuwbouw in te zetten. Bert Snoek (VVD): “We hebben namelijk wel een heel dik spaarbankboekje.” 

Niet alleen wethouder Akkerman, maar ook Progressief Molenlanden en de ChristenUnie trokken daarbij aan de rem. Van der Koelen: “We moeten geen structurele kosten dekken met incidentele opbrengsten. Wees daar voorzichtig mee.” En Harry Stam (CU): “We moeten voorkomen dat we voor Groot-Ammers nu een paar miljoen uit de reserve halen en bij andere scholen niet.”

Jong GGZ niet in Brede School

Groot-Ammers • Jong GGZ heeft het aanbod om het consultatiebureau van Groot-Ammers voort te zetten in de nieuwe Brede School afgeslagen. Dat deelde wethouder Harmen Akkerman dinsdag mee aan de gemeenteraad.

“Enkele jaren geleden hebben we dit met hen besproken, maar zij hebben toen definitief nee gezegd”, vertelde de wethouder. “Op dit moment zitten zij daar wat anders in. Alleen, als we nu de voortgang van de Brede School daarvoor on hold zetten en het programma van eisen opnieuw gaan schrijven, zijn we een half jaar kwijt. Ik heb de conclusie getrokken dat we dat niet moeten willen.”

Ook al omdat er volgens Akkerman andere locaties net zo geschikt zijn voor het consultatiebureau, dat Jong GGZ in september sloot. “Zij zeggen nu dat de andere twee consultatiebureaus in Hoornaar en Nieuw-Lekkerland voldoende zijn. Maar wij houden het scherp in de gaten. Zo gauw als ook maar enigszins blijkt dat het niet voldoende, zijn er in Groot-Ammers of Nieuwpoort-Langerak wel andere plekken om aan Jong GGZ aan te bieden.”

Geurt Mouthaan

Redacteur/fotograaf van Het Kontakt-Alblasserwaard en Het Kontakt-Klaroen.nl. Daarnaast actief voor de magazines van Kontakt Mediapartners.

Afbeelding
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Christelijke basischool De Hoeksteen in Giessenburg, met rechts het gebouw van obs Het Tweespan.
Nieuws 2 uur geleden
Ruim 45.000 euro voor haalbaarheidsonderzoek nieuwbouw cbs De Hoeksteen in Giessenburg
Afbeelding
Nieuws 6 uur geleden
Klimaatexamen doen in Gorinchem: test je kennis over klimaatverandering
Afbeelding
Nieuws 17 uur geleden
Pioniertuin in Arkel groeit: informatieavonden voor nieuwe deelnemers
De bekendmaking van de opbrengst.
Nieuws 17 uur geleden
Sponsorloop in Hoornaar levert ruim 8500 euro op voor jarige kinderen in armoede

Advertenties uit de krant

Vrijheidslunch in Hoornaar.
met korte video gisteren
Hoornaar schuift, juist op 5 mei, met elkaar aan tafel
Afbeelding
112 5 mei, 11:13
Slachtoffer van klap molenwiek in Hei- en Boeicop is 2-jarig meisje uit Kinderdijk
Afbeelding
Sport 5 mei, 08:58
Jaco Vonk wint schaaktopper
Wendy, Carol en Robin leggen bloemen bij de plek waar hun oudoom sneuvelde.
foto’s en korte video 4 mei, 19:39
Indrukwekkende herdenking Engelse piloot in Oud-Alblas: ‘Tot vandaag is hier nog niemand van zijn familie geweest’
Echtpaar Boogaard met wethouder Arco Bikker.
Nieuws 4 mei, 11:50
Echtpaar Boogaard uit Giessenburg 60 jaar getrouwd

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen