
Peursumsche Vlietbrug is weer open
Algemeen 1.362 keer gelezenGIESSENBURG • De Peursumsche Vlietbrug in Giessenburg is donderdagochtend feestelijk geopend met de onthulling van een spandoek met de tekst 'Bruggen bouwen doe je samen'.
De openingshandeling werd verricht door wethouder Harmen Akkerman, Irma van Harten en Jan de Kuiper. Jan is het zoontje van de voorman die van de eerste dag tot de laatste minuut bij het werk aan de brug betrokken is geweest. Het kleine mannetje liet alles wat gelaten over zich heen komen.
Net zoals Irma van Harten dat 66 jaar geleden waarschijnlijk deed. Als 3-jarig meisje mocht ze de brug in 1950 openen. Ze kreeg die eer destijds omdat ze het oudste kleinkind was van de voorzitter van het waterschap. "Het is één van mijn eerste herinneringen. Aan de kant stonden allemaal schoolmeisjes van de toenmalige huishoudschool en ik mocht een groot oranje lint door knippen."
Bankje
Giessenburg is blij met de nieuwe brug. De brug is slank, er is een picknickplaats naast de brug gemaakt, er is een kluunvoorziening én een bankje op de brug vanwaar mensen kunnen genieten van een prachtig uitzicht. In het ontwerp zijn veel wensen van inwoners, dorpsberaad en betrokkenen meegenomen.
Harmen Akkerman: "We zijn een prachtige brug rijker in Giessenlanden. Een duurzame brug met een elegante uitstraling, uniek in de Alblasserwaard. Inwoners en ondernemers hebben uitgekeken naar de opening van de brug. Begrijpelijk, want deze sluiting was heel erg lastig in het dagelijks leven. Gelukkig mag het resultaat er wezen en kunnen we er weer vele decennia tegen."
Realisatie van de brug
Complex werk
Het ontwerp van de brug komt uit de koker van Ingenieursbureau Adcim. Dit bureau heeft ook de directie en toezicht verzorgd. De werkzaamheden zijn uitgevoerd door aannemer de Kuiper.
Op vele fronten was de vernieuwing van de Vlietbrug een complex werk. Alle in de brug aanwezige kabels en leidingen zijn verlegd, er is gekozen voor het schroeven van de palen in plaats van heien om trillingen voor de omliggende panden te voorkomen.
Het doorstroomprofiel van de Vliet is aangepast waardoor deze gelijkmatiger stroomt bij hevige regenval. Ook heeft de brug een hogere doorvaarhoogte voor de pleziervaart, om de brug niet te hoog te laten worden is een extra dun brugdek aangebracht met een bijzondere constructie van 12 steunpunten.
Wat voorafging
De Peursumsche Vlietburg uit 1950 was zeer aan vervanging toe. Ongeveer vijf jaar geleden is de gemeente de constructie van de brug gaan monitoren. Reeds in 2013 adviseerden de inspecteurs om de brug op korte termijn te vervangen en een gewichtsbeperking in te voeren. Na het beschikbaar stellen van een voorbereidingskrediet is een programma van eisen opgesteld door Fa. Lakerveld uit Noordeloos.
Afdeling Beheer en Onderhoud van de gemeente is nauw betrokken geweest bij de vormgeving. Er is bewust gekozen voor maatwerk in plaats van prefab om aan alle eisen en wensen te kunnen voldoen. Mede hierdoor was het mogelijk om de tijdens informatieavonden verzamelde wensen en ideeën van inwoners zo veel als mogelijk te verwerken in de brug.































