Afbeelding

Oud-Nieuwlander schrijft damboek

Sport

NIEUWLAND • Oud-Nieuwlander Wim van Mourik (68) heeft een uniek boek over het damspel geschreven. Samen met Arie van der Stoep presenteerde hij onlangs 'An iconography of draughts', het damspel in beeld.

Het is een boek zonder de gebruikelijke openingen, slagzetten, combinaties of problemen, maar een uitgave waarin Van der Stoep de damgeschiedenis behandelt en Van Mourik op ruim 200 pagina's het damspel in de kunst beschrijft.

Dammuseum
"Vanaf mijn 23e jaar ben ik dingen over het dammen gaan uitzoeken. Die belangstelling werd steeds breder", vertelt Van Mourik.

Zijn huis in Veenendaal heeft inmiddels veel weg van een dammuseum met een enorme hoeveelheid damborden, -beeldjes en -tafeltjes. "Speciale borden, bijzondere schijven, een damspel dat in de trekschuit werd gebruikt, ga zo maar door." Daarnaast verzamelde hij zo'n 3.000 afbeeldingen van het damspel in de kunst. Op de kop af 300 daarvan staan in het boek.

Schilderijen
"Wat opvalt in al die schilderijen is de spanning en het plezier dat de spelers aan het spel beleven. Of het nu gaat om de 13e of 21e eeuw: mannen, vrouwen, kinderen en bejaarden dompelen zich onder in het spel."

De schilderijen bewijzen ook dat het damspel van oudsher werd gespeeld door iedereen. "Door varkenshoeders, arbeiders, burgers en soldaten, maar ook door edelen en opvallend genoeg door veel adellijke dames. Dammen was overal."

In het boek wordt een pagina gewijd aan de Nieuwlandse damclub NDV en de dammende familie Van Mourik. Vader Mos was tientallen jaren kampioen van NDV en deed mee aan het NK.

Het boek telt 260 pagina's en 300 illustraties. Het kost 30 euro en is te bestellen bij: wavanmourik@planet.nl.

Rick den Besten

Hoofdredacteur Kontakt Mediapartners, (sport)redacteur/fotograaf Het Kontakt Alblasserwaard, webmaster Regio-Voetbal.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

De 500cc in actie op het Meerkerkse industrieterrein.
met korte video 15 uur geleden
Demorace op klassieke motoren: een stukje sportgeschiedenis in Meerkerk
Rommelmarkt op het Fortuynplein in Groot-Ammers.
met korte video 6 jun, 11:53
Fortuynplein in Groot-Ammers stroomt vol voor de jaarlijkse rommelmarkt
De buren schoven aan aan lange tafel op de Groeneweg.
Nieuws 6 jun, 10:32
Autoloze vrijdag in Hoornaar: bewoners Groeneweg houden diner midden op het asfalt
Sportpark Souburgh.
Nieuws 6 jun, 09:27
Vv De Alblas ziet niets in overgang naar Alblasserdam: ‘Dat is aan de leden en niet aan de gemeente’

Advertenties uit de krant

Afbeelding
Nieuws 5 jun, 14:17
Geen fiets mee in trein en minder stops bij Hardinxveld: provincie neemt maatregelen voor MerwedeLingelijn tijdens afsluiting N3-brug
VV De Alblas in actie op Sportpark Souburgh.
Nieuws 5 jun, 13:40
Vv De Alblas van Oud-Alblas naar Alblasserdam? College Molenlanden suggereert samengaan met vv Alblasserdam
Afbeelding
advertorial 5 jun, 12:20
Ingetogen luxe dankzij vakmanschap van Den Hartog Riet
Het Sportcafé in Arkel.
Nieuws 5 jun, 10:30
Eerste Sportcafé Molenlanden brengt veertig sportbestuurders samen in Arkel
Afbeelding
Nieuws 5 jun, 10:23
Groep 1A van de Eben Haëzerschool uit Nieuwpoort bezoekt Welkoop in Giessenburg

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen