
Bizarre natuurfoto uit Streefkerk: grutto vliegt op zijn kop
NieuwsSTREEFKERK • Je moet twee keer kijken om het goed te zien, maar het is toch echt zo: de grutto op deze foto vliegt ondersteboven, waarbij zijn kop en nek 180 graden gedraaid zijn.
De Alblasserwaardse fotograaf Ginet Balistreri legde dit bizarre beeld zaterdag vast bij de Broekmolen in Streefkerk. ‘Ik heb dit verschijnsel al wel eerder bij ganzen gezien, maar nog nooit bij een grutto’, licht zij toe.
Het gaat hierbij om een verschijnsel dat ‘whiffling’ heet. Het is een term die in de ornithologie wordt gebruikt om het gedrag te beschrijven waarbij een vogel snel daalt met een zigzaggende, zijwaarts glijdende beweging. Soms vliegt een vogel kortstondig met zijn lichaam ondersteboven, maar met zijn nek en kop 180 graden gedraaid in een normale positie.
De aerodynamica die een vogel normaal gesproken lift geeft tijdens het vliegen, wordt daardoor omgekeerd en de vogel stort kortstondig naar de grond voordat dit snel wordt omgekeerd en de vogel een normale vliegrichting aanneemt. Deze grillige beweging lijkt op een vallend blad en wordt onder meer gebruikt om roofvogels te vermijden.






















